Artyści

U STUDNI

ustudni2

Jeden z najlepszych w Polsce zespołów uprawiający balladę z umiejętnie dobranym tekstem i niebanalną oprawą muzyczną.

Swój najnowszy program opierają na wierszach Adama Ziemianina, wybitnego krakowskiego poety, a także na utworach autorstwa Oli Kiełb, Darka Czarnego i Ryszarda Żarowskiego. Mądra refleksja, afirmacja życia we wszystkich jego przejawach, liryka najwyższej próby i optymizm, to oprócz przepięknej harmonii głosów wokalistów i akompaniujących instrumentów dominanty przekazu i stylu wykonawczego „U STUDNI”.

Współtworząc przez wiele lat (1984-2012) Stare Dobre Małżeństwo, wyznaczyli rozpoznawalne brzmienie i styl muzyczny tej legendarnej grupy. Swoje doświadczenie wykorzystują także wspierając zespoły: „Bohema”, „Czarny Nosal” (Darek Czarny), „WYSPA” i „Do Góry Dnem” (Ola Kiełb) czy „Hoodoo Band” (Andrzej Stagraczyński). Twórcze osobowości, naturalność i swoboda bycia na scenie, i świetny kontakt z publicznością gwarantują wyjątkowość każdego koncertu „U STUDNI”. Zespół brzmi swojsko i świeżo. Znane i świetnie wyważone brzmienie gitar Darka Czarnego i Ryśka Żarowskiego, basu Andrzeja Stagraczyńskiego i jedynych, niepowtarzalnych skrzypiec Wojtka Czemplika zyskały sobie szerokie kręgi fanów – w różnym wieku.

Obecność w zespole Oli Kiełb i Justyny Wojtkowiak to dodatkowe walory grupy, o której mówi się, że posiada własną, swoistą magię. A to nic innego jak dbałość o słowo, o jego piękno i jasność przekazu, co jest wielką zaletą zespołu.

Zespół ma w swoim dorobku trzy płyty: U Studni (Dalmafon 2013),  Wąwóz naszych czasów (Dalmafon 2014), Wspólne zdjęcie (Dalmafon 2016), które przygotowali z ogromną pieczołowitością. Nie brak tu wspaniałej energii, różnorodności tematów i motywów, co świadczy o niezwykłym potencjale twórczym zespołu.

Grają w całej Polsce, a żywy kontakt ze słuchaczami, integracja duchowa, chęć i potrzeba wspólnego śpiewania z publicznością podczas koncertów stanowią dla nich podstawę działania.

„U STUDNI” zasilają swoimi talentami:
Dariusz Czarny – gitary, śpiew, aranżacje
Wojciech Czemplik – skrzypce, altówka, mandolina, śpiew, aranżacje
Ola Kiełb-Szawuła – gitara, śpiew, aranżacje
Andrzej Stagraczyński – gitara basowa, aranżacje
Ryszard Żarowski – gitary, śpiew, aranżacje

Gościnnie wspomagają „U STUDNI”:
Justyna Wojtkowiak – śpiew, flet
Adam Ziemianin – poeta

http://ustudni.com.pl/


MARCIN STYCZEŃ

marcin styczeń

Pieśniarz, kompozytor, autor tekstów. Artysta niezależny od wielkich wytwórni, mód i dyktatury mainstreamowych mediów. Zależny za to od swoich słuchaczy. To dla nich tworzy. Wspólnie z nimi odbywa podróż, która wiedzie w głąb. Obdarzony przejmującym, ciepłym głosem, który koi i niepokoi, pobudza do refleksji i daje nadzieję.

Z wykształcenia dziennikarz, absolwent Uniwersytetu Warszawskiego. Od ponad 20 lat śpiewa, komponuje, pisze teksty. Koncertuje w kraju i zagranicą. Jego artystyczny dorobek to osiem płyt, pięć z nich stworzył wspólnie z poetą, Ernestem Bryllem, z którym współpracuje od 2009 roku. Książka z płytą „Duchy Poetów” była nominowana do nagrody Srebrnego Kałamarza 2013. Płyta „Golgota Jasnogórska” otrzymała Feniksa 2014 w kategorii – muzyka chrześcijańska. Współpracuje z zespołem w składzie: Tomasz Pfeiffer (gitara), Paweł Puszczało (kontrabas, gitara basowa),Karol Domański (perkusja).

https://www.marcinstyczen.pl/


 

 ADAM ZIEMIANIN

adam_40d

Krakowski poeta i prozaik. Autor wielu tomików wierszy oraz tekstów śpiewanych przez m.in. Stare Dobre Małżeństwo, Elżbietę Adamiak czy Wolną Grupę Bukowina. Debiutował wierszem Święty Jan z Kasiny Wielkiej w lutym 1968 roku na łamach Życia Literackiego, a pierwszy jego zbiór wierszy Wypogadza się nad naszym domem ukazał się w 1975 roku. Opublikował kilkanaście tomików m.in. Pod jednym dachem, W kącie przedziału, Makatka z płonącego domu, Ulica Ogrodowa, Gościniec, Modlitwy mojego wieku, Przymierzanie peruki, Co za szczęście! czy Wilcze podniebienie.

Adam Ziemianin jest laureatem wielu literackich konkursów ( m.in. trzykrotny laureat Łódzkich Wiosen Poetyckich) oraz nagrody im. Stanisława Piętaka ( za tom wierszy Nasz słony rachunek ) i nagrody im. Anny Świrszczyńskiej (za wybór wierszy Dwoje na balkonie). W 2008 roku otrzymał nagrodę  im. Władysława Orkana za tom wierszy „Przymierzanie peruki”.

Twórczość Adama Ziemianina publikowana była w kraju i zagranicą, jego utwory tłumaczono m.in. na: angielski, włoski, niemiecki i rosyjski.

Obecnie poeta jest członkiem Stowarzyszenia Pisarzy Polskich;  należy również do PEN CLUBU.

Adam Ziemianin w 1998 roku otrzymał Nagrodę Wojewody Małopolskiego w dziedzinie literatury, a w 1999 roku uhonorowano go Złotym Laurem za Mistrzostwo w Sztuce, przyznawanym przez Fundację Kultury Polskiej.

W ubiegłym roku Ziemianin wydał prozę „Z nogi na nogę”, która przyniosła mu nagrodę Krakowskiej Książki Miesiąca i nominowana została do Nagrody Angelusa.

Od 2012 roku poeta współpracuje z zespołem U studni.

W ostatnim czasie (2015 r.) Adam Ziemianin wydał tom wierszy i piosenek „Bieszczadzkie anioły”.

http://www.adamziemianin.pl/


ŻMIJE

13907028_940120126098724_7957865568280208477_n

Muzykę wykonywaną przez zespół można sklasyfikować jako folk – rock, ale tak naprawdę nie „zaszufladkowanie” jest tu najważniejsze tylko radość, którą osiągamy dzięki wspólnemu graniu i poszukiwaniu, a jeśli jeszcze do tego dojdzie zadowolenie słuchaczy nie trzeba prawie niczego więcej.

Duży wpływ na muzykę i teksty mają Karpaty i Ludzie, których spotykają na swojej drodze podczas licznych dłuższych bądź krótszych podróży, oraz wiele zdarzeń z życia, tych lepszych i tych gorszych.

http://www.zmije.pl/


NAD PORAMI ROKU

NPR1

to grupa wywodząca się ze szczecińskiego środowiska muzycznego, powstała w 2008 roku. Jeden z czołowych polskich zespołów grających autorską muzykę, piosenkę turystyczno-poetycką w akustycznej, nowoczesnej, niebanalnej formie i brzmieniu z folk-poetyckiego nurtu krainy łagodności do poezji Wiesławy Kwinto-Koczan (WUKA). Finezyjna muzyka i teksty, oraz paleta gitarowych współbrzmień tworzą na ich koncertach niezwykłe klimaty. Śpiewają o górach, o wędrówce, o ludzkiej wrażliwości i miłości we wszystkich odcieniach i barwach!

Swoją muzykę grają zawsze z uśmiechem, nawet gdy są głęboko refleksyjni.

Zespół tworzą:

Łukasz Leśniak – gitara, wokal.

Wojtek Leśniak – gitara, harmonijka, wokal, muzyka, aranżacje.


PIOTR ROGALA

piotr-rogala.480.320.s

Mieszka w Bieszczadach od ponad 20 lat, zżył się z tą piękną krainą, która stała się dla niego natchnieniem  i wielką pasją. Jak mówi o sobie: gra i śpiewa od zawsze. Jest muzykiem – samoukiem, doskonalił swą grę wraz z kształtowaniem samego siebie.  Zawsze jest uśmiechnięty, przesympatyczny i otwarty, chętny by zasiąść z przyjaciółmi, znajomymi wspólnie zagrać i zaśpiewać. Piotrek obdarzony bardzo ciekawą barwą głosu, śpiewa z wielkim zaangażowaniem i przejęciem. Muzykę tworzy sam, a natchnieniem dla niego jest wiersz czytany. Wiersz, który trafia w jego duszę, wtedy czuje, że płynie z niego muzyka, która sama się układa w nuty. Przede wszystkim śpiewa wiersze : Mirosława Welza, Wiesławy Kwinto-Koczan, Edwarda Marszałka,  Romy Rappe.

Piotra możemy również spotkać  na szlaku bieszczadzkim, gdzie wędruje z grupą turystów , pięknie im opowiadając o Bieszczadach. Jest bowiem także przewodnikiem beskidzkim i pilotem wycieczek.

 


 

CZARNY NOSAL

75293_250609011731959_1223587295_n

Pod tą przekorną nazwą kryje się naprawdę niezwykły duet, pochodzący z Kędzierzyna-Koźla. Oryginalny głos i przepiękne piosenki Rafała Nosala połączone z eksperymentującą (elektryzującą wręcz!) gitarą Darka Czarnego, tworzą niepowtarzalną całość.

Darek Czarny ma na koncie współpracę z zespołem Stare Dobre Małżeństwo. Jako członek SDM-u współtworzył nagrania sześciu płyt wydanych przez zespół w ostatnich latach – płyt z poezją J. Rybowicza oraz B. Loebla. Współpracował z Tomaszem Szwedem, uczestnicząc w nagraniach kilku jego płyt. Koncertował z G. Hamiltonem V i wielkimi muzykami sceny Country. Jest muzykiem, wokalistą, aranżerem i kompozytorem grającym na gitarach akustycznych, gitarze dobro, mandolinie, lap steel.
Obecnie Darek jest wokalistą i gitarzystą zespołu „U studni”, który współtworzą byli muzycy Starego Dobrego Małżeństwa.

Rafał Nosal to muzyk o niezwykłej wrażliwości, autor piosenek i kompozytor. Jest przede wszystkim liderem oraz założycielem pochodzącej z Opolszczyzny Grupy Bohema. Właśnie z Bohemą ma na koncie dwie płyty – „Niepogoda na sny (2005) i „Niech tak zostanie…” (2007), koncerty w Polsce i za jej granicami, a także wiele nagród. Jest finalistą „Debiutów” Krajowego Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu oraz Międzynarodowego Vena Festiwal.


 

DRABINA JAKUBA TRIO

DJTmaly-1

to trzech muzyków, których połączyła fascynacja akustycznym brzmieniem. Występując na scenie, prezentują autorski materiał (promując swój debiutancki album pt. „Drugi obieg”). Piosenki zespołu mają przede wszystkim nieść dobry przekaz, prowokować do przemyśleń podkreślając szacunek dla słowa. Aby dodać kolorytu koncertom, muzycy sięgają po różnorodne instrumenty – na scenie możemy usłyszeć między innymi: gitarę 12 strunową, rezofoniczną, klasyczną, akustyczną, melodykę oraz głębokie dźwięki harmonijek ustnych. Muzyka grupy to połączenie piosenki autorskiej, folku i bluesa Zespół tworzy trójka doświadczonych oraz wielokrotnie nagradzanych muzyków:

Paweł Dudzik – wokalista i gitarzysta

Łukasz Belcyr – gitarzysta

Przemek Chołody – harmonijka ustna


Arek Zawiliński

11870901_958236514215551_3839641155937769273_n

bluesman, kowboj, poeta drogi – autor muzyki, tekściarz, wokalista, gitarzysta posługujący się technikami fingerpicking slide i bottelneck. Koncertował na festiwalach w Polsce, Francji, Czechach, Słowacji jak i grywał na ulicach Amsterdamu. Laureat wielu festiwali mi. FAMA w Świnoujściu, Studencki Festiwal Piosenki w Krakowie, Zaczarowany Świat Harmonijki w kategorii gitara Poznań. Piosenkarnia – Kraków, występ w studiu radiowej Trójki im. Agnieszki Osieckiej itd. Współpracował m.in. z zespołami Stare Dobre Małżeństwo, Ostatnia Wieczerza w Karczmie Przeznaczonej do Rozbiórki, Kropla Życia, Zabrzańska Orkiestra Rockowa, BGB, oraz ze śpiewającym aktorem Lechem Dyblikiem. Twórca formacji Na Drodze.

http://arekzawilinski.pl/


 

 

LATAJĄCY DYWAN

1173610_408718125901642_1524876618_n

„Żeglujemy baśniowym statkiem poezji ponad burzliwym oceanem dzisiejszego świata. Chcielibyśmy zabrać Was w podróż, oderwać na chwilę od codzienności. Na Latającym Dywanie znajdzie się miejsce dla każdego, kto jest w stanie uwierzyć w baśnie, dostrzec bogactwa na pierwszy rzut oka niedostrzegalne, odnaleźć cele i idee na pozór nieosiągalne. Polećcie z nami w zaczarowany świat poezji i muzyki. Zapraszamy na pokład. “

Nasza załoga, jak każda społeczność – starsi i młodsi, panie i panowie, wszyscy pochłonięci wspólną pasją grania i śpiewania. Mamy różne doświadczenia i różne zdania, różne plany i różne wyobrażenia. Są wśród nas tacy, którzy swój rodowód artystyczny wywodzą z Trapistów i całego ruchu rockowych mszy. Są tacy, którzy kiedyś zaczęli śpiewać przy bieszczadzkich ogniskach. Są i tacy, którzy swoim zapałem i świeżym spojrzeniem ożywiają to, co wydaje się na zawsze ustalone. Są fascynaci poezji w słowie i dźwięku. Różnorodność.
To właśnie jest naszą siłą.

http://www.latajacydywan.eu/


SKLEP Z PTASIMI PIÓRAMI

SKLEP-zółty-300x201

jest zespołem poszukującym i twórczym zarówno w sferze muzycznej jak i literackiej. Tworzy i nagrywa nowe piosenki, prezentuje swoje programy w teatrach i klubach całej Polski. Najczęściej można go usłyszeć w szczecińskim Teatrze Kana, ale ostatnio koncertował także we francuskim Lille, w Wiedniu, w warszawskich Teatrze Małym i Teatrze na Woli, poznańskim klubie Pod Pretekstem, Ambasadzie Polskiej w Berlinie, studiu Polskiego Radia Gdańsk i na słynnych Bieszczadzkich Aniołach w Cisnej. Ryszard Leoszewski, lider grupy, jest również kojarzony z autorskim projektem „Ulica Mandelsztama”. W ramach tego projektu zaśpiewał z towarzyszeniem orkiestr symfonicznych szczecińskiej Opery na Zamku, słupskiej Polskiej Filharmonii Sinfonia Baltica i bydgoskiej Filharmonii Pomorskiej swoje kompozycje do wierszy Osipa Mandelsztama. W wersji „sklepowej” te same pieśni zostały utrwalone i wydane na koncertowym albumie zespołu.

Największym wydarzeniem artystycznym dla Sklepu z Ptasimi Piórami był bez wątpienia koncert z fenomenalnym wokalistą jazzowym – Bobbym McFerrinem w 2005 roku w Szczecinie. Jubileuszowy marzec 2008 roku wypełnił Sklep wieloma imprezami podsumowującymi 30-letni dorobek zespołu, w tym prestiżowy koncert w Studiu Koncertowym III Programu Polskiego Radia im. Agnieszki Osieckiej.

http://www.sklepzpp.pl/