Archiwum 2011

Drugie Bieszczadzkie Spotkania ze Sztuką “Rozsypaniec” rozpoczęły się 10 sierpnia 2011 roku. Na przywitanie wszystkich miłośników Festiwalu odbyło się ognisko. Spotkanie miało miejsce w Dołżycy i nosiło tytuł „Zlećcie się gitary”. Ten środowy wieczór to tylko wstęp do wielu przeróżnych wydarzeń kulturalnych, które miały miejsce w Cisnej, Dołżycy oraz Łopience w dniach 10-14 sierpnia 2011r. Warto także wspomnieć, że przez cały czas jego trwania każdy miał możliwość zakupienia przeróżnych, często naprawdę pięknych, pracochłonnych rzeczy w ramach kiermaszu artystycznego.

Festiwalowy czwartek, dzień pełen atrakcji, rozpoczął się dwiema wystawami. Autorem jednej z nich był Krzysztof Knapik, który prezentował swoje spojrzenie na Czarnobyl ćwierć wieku po katastrofie. Druga wystawa opowiadała o Bieszczadach zamkniętych w obiektywie Jerzego Janickiego. Kontynuacją tego spotkania była prezentacja filmów w ramach wieczoru pod tytułem „Bieszczady Jerzego Janickiego”. Ponadto tego wieczoru poznaliśmy również osoby nagrodzone w konkursie poetyckim i fotograficznym. Niewątpliwie jednak prawdziwą ucztą okazało się spotkanie poety Adama Ziemianina z Dzidką Muzolf.

Piątkowe popołudnie to konkurs „Rozsypane Dźwięki”, w ramach którego mogli się zaprezentować ci, którzy rozpoczynają swoją muzyczną drogę. Wśród uczestników tego konkursu królowały nie tylko dobrze wszystkim znane piosenki, ale często własne kompozycje. Wieczorem natomiast odbył się koncert, którego gwiazdami byli Małgorzata Wojciechowska, Hałabuda oraz Atmasfera. Każdy z wykonawców dał świetny koncert a wśród uczestników na pewno największy entuzjazm wzbudził występ EKT Gdynia. Znane przeboje tego zespołu śpiewała cała festiwalowa publiczność.

Sobota okazała się nie być ani trochę gorsza od poprzedniego festiwalowego dnia. Po spotkaniu z Krzysztofem Knapkiem w Gminnym `Ośrodku Kultury i Ekologii w Cisnej przenieśliśmy się wspólnie do Dołżycy. Tam miała miejsce kolejna muzyczna uczta a to dzięki Federacji, Grupie Bohema Zespołowi Shannon oraz Sergiuszowi Orłowskiemu. Zgromadzona na polanie za Restauracją Bieszczadzką – Skup Runa Leśnego publiczność wsłuchiwała się dobrze znane Poematy Edwarda Stachury, które muzycznie zaaranżowała wspomniana wcześniej Federacja. Na zakończenie dnia pełen energii koncert dał zespół Shannon.

Po tylu dniach pełnych wrażeń można by myśleć, że niedziela będzie doskonałą okazją do odpoczynku. Jednak nic bardziej mylnego. Po Mszy Świętej w Łopience uczestnicy festiwalu mieli możliwość spotkania się z podróżnikiem Piotrem Milaniakiem, który opowiadał o Tybecie i Karakorum. A tuż po nim czekał na wszystkich kolejny wieczór pełen dzięków. Na polanie w Dołżycy wystąpili: Piotr Woźniak, Przemysław„Sledziuha”Śledź oraz zespół Latający Dywan. Jednak to spektakl muzyczny „Świat według Nohavicy” okazał się być najbardziej wyczekiwanym wydarzeniem. Wraz z Tolkiem Murackim zagrali Mirek Czyżykiewicz, Elżbieta Wojnowska, Andrzej Ozga i Paweł Orkisz.

bb508c17-d04b-4b44-941e-36ddd7ec677b