Biennale w Wenecji – wydarzenia poboczne
Jednym z wielu wydarzeń dodatkowych podczas weneckiego Biennale w roku bieżącym, będzie wystawa młodych artystów realizowana przez Fundację Staraków. Zaprosili oni do współpracy kilkadziesiąt osób wyróżniających się w dziedzinie sztuki na polskim rynku i razem z nimi planują otwarcie w Wenecji, w czasie Biennale, wielkiej wystawy sztuki polskiej.
Norbert Delman
Wśród zaproszonych do współpracy artystów znalazł się Norbert Delman – artysta multidyscyplinarny: rzeźbiarz i performer, twórca wideo, instalacji i grafik. Urodził się w 1989 roku w Warszawie, gdzie mieszka i pracuje. Ukończył Akademię Sztuk Pięknych w Warszawie w pracowni Mirosława Bałki, studiował także przez pewien czas sztuki piękne w University College Falmouth (Wielka Brytania). Jest stypendystą programów InterModem w MODEM Centre for Modern and Contemporary Arts w Debreczynie na Węgrzech (2011), RSA/ESW w Edynburgu (2014), WRSW|BRLN (2016) i Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (2016). Jego prace były prezentowane m. in. w CSW Zamek Ujazdowski (2014), MODEM CCA w Debreczynie, ESW w Edynburgu (2014), Royal Scottish Academy (2015), MOCAK Kraków (2013), Galerii Labirynt w Lublinie (2014, 2015), Arsenał w Białymstoku (2013), Ludwig Muzeum w Budapeszcie (2016), Muzeum Jugosławii w Belgradzie (2016) oraz przy okazji odsłon Parku Rzeźby na Bródnie i Warszawy w Budowie, przez Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie (2016). Delman jest także eksperymentującym kuratorem, współtwórcą przestrzeni artystycznej Stroboskop w Warszawie.
Różnorodne media, którymi posługuje się Norbert nie są wyrazem zagubienia. To świadoma decyzja wynikająca z teorii Delmana, że nadrzędną wartością pracy jest próba zilustrowania niepokoju i napięcia, które przeżywa on sam i których doświadczają jego rówieśnicy.
Jak sam o sobie mówi: “z jednej strony moje prace odnoszą się do współczesnego kultu ciała, który opiera się na forsownym budowaniu mięśni na siłowni i ciągłym przymusie zachowania męskiego wizerunku, symbolizującego dominację i supremację. Z drugiej strony nawiązuję do faszystowskich kodów estetycznych kryptonimujących w męskim, wysportowanym ciele symbol nadczłowieka. W swojej praktyce analizuję kondycję współczesnego ciała poprzez napięcia społeczne, jego “pozycjonowanie” w mediach społecznościowych, poprzez tworzenie awatarów, w sporcie, w fitness i innych aktywnościach. Pracowałem z więźniami, kulturystami i sportowcami, organizowałem warsztaty i wystawy na siłowniach. Moim projektom zawsze towarzyszy wysoce performatywny element, który zaciera granicę między tymi codziennymi czynnościami a akcją artystyczną. Interesuje mnie również pojęcie “postbody”( pociało/postciało) i koncepcja archiwizacji obecności, z wirtualnej perspektywy.”
Prace Norberta Delmana są zdecydowanie jednym z ciekawszych zjawisk obecnie na polskim rynku sztuki.