Sztuka uliczna

Gdy ktoś rzuca hasło „sztuka uliczna”, bardzo często na myśl przychodzi graffiti na ścianach budynków i pomazane kamienice. Artyzm uliczny to jednak coś więcej niż malunki w zaułkach, które uważane są za akty wandalizmu. Sztuka uliczna ma bogatą historię i jest obecnie bardzo doceniania, szczególnie jeśli przekazuje ważne wartości.

Plakat uliczny

Jednym z rodzajów sztuki ulicznej, jest plakat uliczny, często tworzony lub drukowany na cienkim papierze i zawieszany w widocznym miejscu. Plakaty mogą przekazywać ważne wartości i myśli autora, albo po prostu być ozdobą. Dla fanów takich dekoracji, znajdzie się dużo dzieł na stronie https://dearsam.pl/, gdzie można wybrać odpowiedni wzór i oprawę.

Charakterystyka sztuki ulicznej

Sztuka uliczna nie jest oficjalną dziedziną sztuki wizualnej. Kojarzona jest głównie ze sztuką niezależną, często nazywa się ją także sztuką partyzancką. Tworzona jest w miejscach publicznych, dzięki czemu każdy ma do niej dostęp i może ją obejrzeć. Mogą to być właśnie ściany budynków, ulice, czy też pociągi.

Artyści uliczni przeszli od wandali do prawdziwych mistrzów w swoim fachu, którzy chcą przekazać ludziom nie tylko swoje myśli i opinie na temat społeczeństwa, ale coraz częściej po prostu piękno widziane ich oczami. Przykładem tego mogą być murale malowane w dużych miastach, które nierzadko stają się punktem orientacyjnym dla mieszkańców i turystów, a także dziełem, które można podziwiać.

Wykorzystywanie przez artystów przestrzeni publicznej, pozwala im także na dotarcie do o wiele szerszego grona odbiorców, niż miałoby to miejsce w przypadku wystaw w galeriach. Taka forma prezentacji nie wiąże się z żadnymi dodatkowymi kosztami i jest bardzo efektowna. Oczywiście należy odróżnić prawdziwą sztukę od aktów wandalizmu, które szpecą ulice i budynki i nie wnoszą żadnej wartości kulturalnej do społeczeństwa.

Niegdyś głównym narzędziem pracy artystów ulicznych była farba w sprayu. Obecnie coraz częściej są to techniki LED oraz projekcje wideo na budynkach.

kheera