Documenta – szybki rozwój i międzynarodowa “kariera” wystawy

Czwarta wystawa

Czwarta Documenta odbyła się po kolejnych pięciu latach, w 1968 roku. Co ciekawe, wieloosobowa komisja dokonała dwóch rewolucji: postawiła na świeżość i oryginalność w wyborze nurtów i artystów, proponując sztukę najmłodszą, a także zmniejszyła ilość eksponatów o niemalże połowę. Do dziś nie wiadomo, czy był to celowy zabieg, czy prezentując tak młody nurt nie dało się zebrać więcej prac. Przedstawiane nurty to: pop-art, minimalizm, malarstwo barwnych płaszczyzn. Co znaczące, nie zdecydowano się na włączenie tak ważnych w tamtym czasie i ważnych obecnie dla historii sztuki, happeningów, sztuki performace, czy propozycji artystów nurtu fluxus.

Czwarty przegląd Documenta był ostatnim, w którym jedną z głównych ról komisyjnych odgrywał twórca wystawy – profesor Arnold Bode.

W trakcie tej edycji przedstawiono 150 artystów, 1000 dzieł sztuki, a całość przeglądu zobaczyło 220 880 tys. widzów.

Piąta wystawa

Piąta edycja, która trwała od 30 czerwca do 8 października w Museum Fridericianum, Kino Royal i Neue Galerie, okazała się ogromnym przełomem w historii przeglądu. Był to pierwszy rok pracy Haralda Szeemanna (ówczesnego dyrektora Kunsthalle w Bernie), ktróy nie działał już w komisjach jak jego poprzednicy, ale podejmował decyzje jednoosobowo. Pracował samodzielnie nad koncepcją całości wystawy i sam zarządzał całością budżetu. Miało to usprawnić działanie przygotowań do przeglądu i zabezpieczyć spółkę organizatorów przed nadużyciami finansowymi. Harald Szeemann zadecydował, iż ekspozycja wystawy odejdzie od wyglądu muzealnego. Miało to poruszyć widza i uelastycznić jego podejście do ekspozycji, pobudzić kreatywność odbiorcy.

Do pokazania swoich dzieł zaproszono aż 218 artystów, między innymi Joseph Beuys, Jasper Johns, Hermann Nitsch, Claes Oldenburg, Gilbert & George, William Wegman, którzy przywieźli 820 dzieł.

Oczywiście, Harald Szeemann nie działał jednoosobowo na wszystkich polach. Wraz z nim, nad kolejną edycją Documenty pracowali: Arnold Bode, Bazon Brock, Jean-Christopher Amann, Peter Iden, Ulrich Gregor, Alexander Kluge, Edgar Reitz, Karlheinz Braun.

Wystawę odwiedziła rekordowa liczba gości – aż 228 621 osób.

kheera