Joseph Beuys
Joseph Beuys uważany jest za jednego z najważniejszych i najbardziej kontrowersyjnych artystów drugiej połowy XX wieku. Beuys całe życie uważał, że to właśnie artyści mają do odegrania główną rolę w społeczeństwie. W 20-tą rocznicę śmierci artysty, w muzeum Kunst Palast w Düsseldorfie, odbyła się wystawa zatytułowana “Joseph Beuys in Action: Healing Powers of Art.” Prezentowała ona artystę, na przestrzeni całego jego życia, jako nauczyciela, działacza politycznego, introwertyka i wojownika o środowisko. Beuys był zaangażowany w politykę niemiecką – był współzałożycielem niemieckiej Partii Zielonych. Jego doświadczenia podczas II wojny światowej skłoniły go do zostania pacyfistą>, stał się też aktywny w ruchach antyatomowych.
Urodzony w 1921 roku w mieście Krefeld Beuys, służył w niemieckich siłach powietrznych podczas II wojny światowej. W 1943 roku jego samolot został zestrzelony nad zamarzniętym Krymem. Ci, którzy go znaleźli, próbowali przywrócić ciepło jego ciała, owijając go tłuszczem i izolującą warstwą filcu, co jest prawdopodobnie źródłem powtarzających się materiałów w jego rzeźbiarskich pracach.
Po wojnie studiował rzeźbę w Państwowej Akademii Sztuk Pięknych w Düsseldorfie, gdzie wykładał od 1961 do 1972 roku. W tym czasie, począwszy od połowy lat 60-tych Beuys pracował z awangardową grupą artystyczną znaną jako Fluxus. To w tym okresie zaczął wystawiać “akcje”, w których wykonywał prace w sposób rytualny.