Międzynarodowe Górskie Zawody Balonowe w Krośnie

Od wielu lat w długi weekend majowy na krośnieńskim lotnisku odbywają się Międzynarodowe Górskie Zawody Balonowe, które z roku na rok przyciągają coraz większą publiczność. Na imprezę przyjeżdżają ekipy balonowe z całej Polski i wielu innych krajów. Przez około tygodnia w promieniu kilkudziesięciu kilometrów na niebie można zaobserwować liczne balony, które startują i lądują w różnych miejscach, wybranych głównie na podstawie kierunku wiatru. Dla miejscowej ludności jest to ogromna atrakcja. Zawsze tam, gdzie pojawia się ekipa z balonem, pojawia się kilkadziesiąt osób, które z fascynacją obserwują proces pompowania balonu.

Atrakcje na lotnisku

Organizatorzy imprezy pragną, aby każdy mógł czerpać radość z tego wydarzenia. Dlatego co roku starają się zapewnić szeroki wachlarz atrakcji podczas festiwalu.

• [b]Piknik na trawie.[/b] Cały weekend w godzinach okołopołudniowych odbywa się piknik rodzinny na trawie. Dorośli i dzieci mogą w tym czasie liczyć na różne mniejsze i większe atrakcje.

• [b]Wesołe miasteczko.[/b] Dla młodszych i starszych na lotnisku w Krośnie rozkłada się prawdziwy park rozrywki. Rodziny mogą liczyć na urządzenia przeznaczone dla najmłodszych, jak i takie, na które starsi będą się bać wsiadać. Atrakcje te cieszą się bardzo dużym zainteresowaniem, dlatego warto zaopatrzyć się w dobre obuwie, gdyż lotnisko jest trawiaste, a pogoda bywa różna.

• [b]Fani baloniarstwa[/b] mogą liczyć na możliwość wzniesienia się balonem nad płytą lotniska.

• [b]Koncerty[/b] stały się jednym z największych wydarzeń na lotnisku w Krośnie w długi weekend majowy. To właśnie wtedy pojawiają się prawdziwe tłumy ludzi z całej okolicy. Organizatorzy co roku starają się, aby na imprezie zagrali najpopularniejsi polscy artyści prezentujący muzykę z wielu gatunków. W ostatnich latach byli to między innymi Sound‘n’Grace, Grzegorz Hyży, czy Ewelina Lisowska. Dodatkowo późnym wieczorem można liczyć na imprezy rozkręcane przez różnych DJ-ów.

Zawody zostały tak zorganizowane, by każdy mógł coś zobaczyć. Konkurencje balonów są rano i wieczorem, a koncerty są umiejętnie porozdzielane pomiędzy każdy dzień, aby zawsze działo się coś ciekawego dla osób biorących udział w pikniku.

Konkurencje zawodów balonowych

Zawody balonowe to dla wielu odwiedzających Krosno na majówkę najważniejsze wydarzenie. Samych konkurencji może być nawet kilkanaście. Zawodnicy zazwyczaj muszą wykazać się wieloma umiejętnościami, ponieważ to, jak poleci balon w największej mierze uzależnione jest od kierunku wiatru. Dlatego zazwyczaj to sami zawodnicy wybierają skąd startują i jaki cel chcą osiągnąć.

• [b]Cel deklarowany przez pilota.[/b]Przed rozpoczęciem konkurencji pilot deklaruje, gdzie będzie zrzucał znacznik. Im mniejsza odległość znacznika od zadeklarowanego miejsca, tym lepiej.

• [b]Cel wyznaczony przez sędziego.[/b] Zawodnicy muszą zrzucić znacznik jak najbliżej celu, wyznaczonego przez sędziego.

• [b]Fly on.[/b] Zawodnik w trakcie lotu wybiera miejsce, w które zrzuci znacznik. Celem jest osiągnięcie jak najmniejszej odległości od wyznaczonego miejsca.

• [b]Wyścig do strefy.[/b] Zawodnicy starają się dostać jak najszybciej w wyznaczoną strefę pomiarową. Wynikiem jest czas mierzony od startu do lądowania.

Weekend z balonami stał się jedną z najbardziej rozpoznawalnych imprez na Podkarpaciu. Bez wątpienia każdy powinien się kiedyś wybrać do Krosna w tym czasie i samemu przekonać się o pięknie tego sportu.

kheera